HOME
 
Korzystanie z pełnej funkcjonalności portalu wymaga [zalogowania]

Tonpa Szenrab - 10. Czyn odosobnienia

Wylie: rnam par dben pa'i mdzad pa | tyb.: རྣམ་པར་དབེན་པའི་མཛད་པ། |

Tonpa Szenrab, Tenpa Szenrab, Tonpa Shenrab Miwoche

Kłaniam się Tobie w pokorze, Odosobniony,
Który pragniesz usunąć cierpienia
Spowodowane przez nagromadzenia światowego rozproszenia (umysłu).
Porzuciłeś nagromadzenia rozproszenia, porzuciłeś cykliczną egzystencję,
w odosobnieniu, gdzie w samotności rozmyślałeś nad naturą bonu.

Nauczyciel siedział odosobniony od innych na Górze Swastyki o Dziewięciu Poziomach, w lesie, w którym był niedostępny dla ludzi. Pozostawał w doskonałej ciszy. Zwolennicy nauczyciela zgromadzili się wokół Niego jak gromadzą się obłoki. Ci zwolennicy byli podzieleni na dwie grupy. Ci o jaśniejszym rozumie, tacy jak Cunpa Ciapa (btsun-pa khyab-pa),1 Tobu Bumsank (gto-bu'bum-sangs) i inni zostali pouczeni o tym, jak osiągnąć oświecenie w ciągu jednego życia.

Nauczano tigle i osiągnięciu najwyższego stanu w ciągu jednego życia. Aby nakreślić powyższe znaczenie, podaje się podobieństwo wschodzącego słońca rozpraszającego równocześnie ciemności na świecie. W ten sposób, równocześnie ujawnia się pewne znaczenie, dzięki czemu osiąga się mądrość. Jednakże dla tych o mniejszym rozumie, takich jak Sienza i inni, wzbudził On poznanie mądrości w nich samych. Zostały im ukazane poziomy ludzi i bogów. Oczyścili przeszkody do wyzwolenia na dziewięciu poziomach ziemi i oczyścili przeszkody do wszechwiedzy na trzynastu poziomach nieba. Przypominało to księżyc rosnący od nowiu do pełni. Wybudował On klasztor w gęstym lesie i niczym potulny rogacz przebywał na wyspach, w gęstwinach, na cmentarzyskach i w jaskiniach. Spoglądał na ostateczność w doskonałym zamyśleniu, tak aby uświadomić sobie Najwyższy stan spełnienia.

 

 

Tonpa Szenrab, Tenpa Szenrab, Tonpa Shenrab MiwocheTonpa Szenrab naucza Bonu na trzech poziomach, odpowiednio do trzech różnych zdolności umysłowych żyjących istot: umysłu przenikliwego, przeciętnego i przytępionego.

1. Imię demona-mary Przenikliwego Długorękiego (Khyab-pa Lag-ring) po jego nawróceniu i zostaniu mnichem.


Share: Facebook Twitter
Shortlink: https://boninfo.org/link/370056 sLink
Facebook Twitter
(c) BonInfo.Org