HOME
 
Korzystanie z pełnej funkcjonalności portalu wymaga [zalogowania]

Tonpa Szenrab - 1. Czyn narodzin

Wylie: sku bltams pa'i mdzad pa | tyb.: སྐུ་བལྟམས་པའི་མཛད་པ། |

Tonpa Szenrab, Tenpa Szenrab, Tonpa Shenrab Miwoche

Pokłon Szenrabowi Zwycięzcy,
Który ze współczucia dla wszystkich istot
Przejawiasz się w ludzkiej postaci.
Zgromadziwszy niezliczone zasługi
I oczyściwszy niezliczone zaciemnienia,
Jesteś oświecony w siedzibie Najwyższej Czystej Krainy;
Twoje wyrzeczenie i zrozumienie są doskonałe i całkowite.

Po odejściu na południe, ku szczytowi Gongma Zalandare, stolicy miasta Pakcie ('phags-skyes), i po przemyśleniu pięciu zamiarów1, Szenrab urodził się z ojca Mibona Hlabona Dzialbona Tokara (mi-bon lha-bon rgyal-bon thod-kar) i matki Maći Hlaći Joći Dzialsiemy (ma-phyi lha-phyi yo-phyi rgyal-bzhad-ma), pod gwiazdą Dzial (rgyal), wcześnie o świcie, piętnastego dnia pierwszego miesiąca (me stag gi zla ba) wiosny roku Drewnianego Szczura. Urodził się w królewskim rodzie Muriktrul (dmu-rigs 'phrul) w pałacu Parpo Sodzie (bar-po so-brgyad), który był niebiańskim polem Tagzik Olmo Lungring (rtag-gzigs 'ol-mo lung-ring). W ten oto sposób przyszły na świat trzy tajemne klejnoty spełniające życzenia i mandala większych i mniejszych znaków Buddy Szenraba. [Od tamtego czasu]minęło 17 979 lat do roku Wodnego Zają­ca (1963 r.).
Bramin wieszcz Salciap Oden (gsal-khyab 'od-ldan), zbadał Go i znalazł następujące cechy: trzydzieści dwa większe znaki i osiemdziesiąt mniejszych znaków, czterdzieści pewnych (cech znanych z) rękopisów (nges-pa'i tho-yig bzhi bcu) i 108 poznań dobra, niepojęty ogrom promieni światła oraz 360 poznań mądrości. Ta czcigodna istota promieniowała na wszystkie strony i dlatego została nazwana Tonpa Szenrab Miłocze, zwycięski nauczyciel nauki bonu. W tym samym czasie wyemanował trzech członków swej świty oraz dwa wcielenia. Tonpa Satong Paldzior (ston-pa sa-stong dpal-'byor) był nauczycielem przed Szenrabem. Wszyscy Jego zwolennicy byli oświeceni podczas Jego nauczania i [w czasie przyjścia Szenraba] nauczanie dobiegło końca.
Potem, przez jeden rok dokonywał On czynu młodzieńczej zabawy. Wtedy został posadzony na tronie króla Muriktrul przez dostojników tego doczesnego świata. Ofiarowano mu mandalę trzech tysięcy pól świata i został panem całych obszarów. W tym czasie ofiarowano [mu] złotą zasadę królestwa i w następstwie tego wprowadzono do dziedzin wiedzy dziedzinę rzemiosła, służącą za podstawę dla nauczania Szenraba.

 

 Tonpa Szenrab i jego dwóch towarzyszy schodzi ze szczytu Gongma Zalandre; Tonpa Szenrab w postaci kukułki a jego towarzysze w formie jaskółek.

Tonpa Szenrab, Tenpa Szenrab, Tonpa Shenrab MiwocheTonpa Szenrab właśnie narodził się z prawej pachy swojej matki, przyjmowany jest przez pięć bogiń w zamku Barpo Sogyet


1. Na ogół przyjmuje się, że pięcioma spojrzeniami (tutaj zamiarami) jest (1) spojrzenie na kraj (yul), (2) spojrzenie na zamek (mkhar), (3) spojrzenie na ojca (yab), (4) spojrzenie na matkę (yum) i (5) spojrzenie na bogactwo (nor).


Share: Facebook Twitter
Shortlink: https://boninfo.org/link/370062 sLink
Facebook Twitter
(c) BonInfo.Org