HOME
 
Korzystanie z pełnej funkcjonalności portalu wymaga [zalogowania]

La, sog i tse

Fragment Tenzin Wangyal Rinpocze, Leczenie formą, energią i światłem, Poznań (Rebis) 2003

Określeniu zdrowia jednostki w pojazdach przyczyny służy jeszcze inny zestaw trzech pojęć: la, sog (srog) oraz tse (tshe). La, jak już wyjaśniłem wcześniej, to karmiczna zdolność posiadania pozytywnych ludzkich właściwości. Tse (czyli długość życia) to potencjalna długość naszego życia. Uważa się, że można ją uszkodzić lub poprawić. Sog, siła życiowa, to witalność, która jest mocno związana z wrodzoną świadomością, rigpą. Podobnie jak rigpa, siła życiowa jest nieograniczona i nieosobista, ponieważ nie ma tożsamości. W przeciwieństwie do rigpy, możemy utracić siłę życiową lub zgromadzić ją. Kiedy czujemy niechęć do doświadczenia, nasza siła życiowa zostaje zmniejszona. Kiedy widzimy piękno, nawet w najgorszej sytuacji, nasza siła życiowa zwiększa się. Piękno relatywne może ożywić intelekt i w pewnym stopniu nas otworzyć, ale ujrzenie piękna czystości istoty odżywia siłę życiową na głębszym poziomie.

Szczera modlitwa, czysta, emocjonalna ekspresja, zwiększa życiową siłę. Zmysłowe doświadczenia koloru i piękna natury, jak też uznanie wartości doświadczenia również ją odżywiają. Jeżeli obecnie nie doceniasz swojego życia, wykorzystaj swój umysł, aby owo poczucie wartości wzbudzić, pomyśl: "Jaki miły hotel, piękne drzewo, dobry człowiek". Siłę życiową można wydobyć z każdej sfery życia poprzez otwieranie się, akceptowanie i docenianie. Ludzie posiadający kochających partnerów, a nawet ulubione zwierzęta, żyją dłużej i szybciej wracają do zdrowia niż ludzie samotni. Tam, gdzie jest miłość, jest kontakt i świadomość wartości. Poprzez ów kontakt wzmacniamy energię żywiołu ziemi, przez co wzmacnia się również siła życiowa.
Ponieważ związek z naturą - surowymi żywiołami i pięknem świata przyrody - jest tak ważny, dobrze uczynić praktykę z uważnego doceniania ziemi, powietrza, nieba, ciepła i wody. Pozytywny kontakt z duchami związanymi z żywiołami może również zwiększyć życiową siłę

Tłumaczenie: Joanna Grabiak


Share: Facebook Google Twitter
Shortlink: https://boninfo.org/link/370358 sLink