*
Khenpo Tenzin Yeshe - ur. w Khyungpo (rejon Kham w Tybecie), gdzie dorastał w rodzinie nomadów. W wieku 18 lat przyjął ślubowania u Lamy Tenpy Gyaltsena Khyungnaka i został mnichem. Odbył m.in. odosobnienie tummo i w ciemności. Otrzymał nauki dzogczen i instrukcje do praktyki poła. Przez cztery lata kształcił się w klasztorze Menri w Dolanji (Indie), a w 1995 roku udał się do klasztoru Triten Norbutse w Kathmandu (Nepal). W 2003 skończył szkołę dialektyczną z tytułem gesze. Opat klasztoru oraz ośrodka Shar Drol Dechen Yangwen Ling w Tybecie.

Khenpo Tenzin Yeshe


EN ES FR PL
BIO
MFoto

Khenpo Tenzin Jeszie urodził się w Gatha, Kham, Kyungpo we wschodniej części Tybetu. Do 18-ego roku życie prowadził typowe tradycyjne tybetańskie życie nomadów, opiekując się zwierzętami i wspierając rodzinę wypełniając codzienne obowiązki. W wieku 18 lat przyjął monastyczne ślubowania u Lamy Tenpa Gyaltsena Khyungnaka stając się w ten sposób mnichem.
Studiował różne aspekty duchowej tradycji Bon, takie jak dziewięć praktyk wstępnych, pierwotną wizję, oczyszczanie sześciu światów, tsa lung tummo oraz odosobnienie w ciemności.

Otrzymał ustne instrukcje do praktyk dzogczen ("Wielkiej Doskonałości") i poła (przenoszenie świadomości) od Lungriga Namdaka Rinpocze oraz Thaye Rangdola Rinpocze.

W 1990 roku, Khenpo udał się na pielgrzymkę do Kongpo Bonri (święta góra Bon w Kongpo - rejon Kham), okrążając górę sto razy.
W 1991 roku wyruszył do Himachal Pradesh w Indiach, aby kontynować studia duchowej tradycji Bon, po drodze odbywając pielgrzymkę do świętej góry Kailash. Przez cztery lata studiował i praktykował Bon w klasztorze Tashi Menri Ling w Dolanji (Indie) i otrzymał zasadnicze instrukcje od J.Ś. Menri Trizina Rinpocze - opata tego klasztoru oraz oficjalnego duchowego lidera wszystkich praktykujących Bon.

W 1995 roku Khenpo rozpoczął edukację w klasztorze Triten Norbutse w Kathmandu (Nepal), gdzie poszerzył swoją duchowę wiedzę i praktykę sutry, tantry i dzogczen bon pod przewodnictwem J.E. Jongdzina Tenzina Namdaka Rinpocze (starszego nauczyciela tradycji Jungdrung Bon) oraz Khenpo Tenpy Jungdrunga Rinpocze (opata klasztoru Triten Norbutse).

W tym właśnie klasztorze w roku 2003 uzyskał stopień gesze, po czym przez pewien czas nauczał tam młodszych studentów.
Od 2005 roku Khenpo Tenzin Jeszie nauczał w ośrodkach dharmy Tenzina Wangyala Rinpocze - w USA, Meksyku i Europie.

Od roku 2011 pełni funkcję opata (khenpo) klasztoru Shar Drol Dhechen Yangwen Ling w Tybecie.

 

source: http://shenten.org/en/teachers/visiting-teachers/khenpo-tenzin-yeshe


Org

EVENT

Share: Facebook Google Twitter
@Shortlink: http://boninfo.org/persona/365480