*
Lama Tenzin Sherab Rinpocze - ur. w 1953. Dzierżawca linii rodziny Yangton - praktykujących Dzogczen Bonu. Główny lama klasztoru Samling w Dolpo (Nepal); lekarz tybetańskiej medycyny tradycyjnej. Współdziałacz na rzecz organizacji WWF. Regularnie udziela nauk w Rosji.

Yangton Sherab Tenzin Rinpoche


EN PL RU
BIO FB
MFoto

Lama Tenzin Sherab Rinpocze ur. w 1953. Dorastał w rodzinie, która należy do szanowanej w Tybecie linii Yangton - praktykujący Dzogczen Bonu. Przez wiele wieków najwyższe Nauki Bonu Dzogczen - Siang Siung Nin Dziu - przekazywane były bezpośrednio w linii rodziny, rozpoczynając już od pierwszego króla Tybetu. W XI-XII w. przedstawiciele rodziny przenieśli się do Mustangu i regionu Dolpo, gdzie zbudowali kilka większych klasztorów w Himalajach. Klasztor Samling jest jednym z największych i najważniejszych założonych przez Yangton Gyaltsen Rinchenom w XIII w. Od owego czasu przedstawiciele rodziny odgrywają znaczącą rolę w edukacji nauczycieli w tej części nepalskich Himalajów. Obecnie to właśnie Sherab Tenzin Rinpocze jest głównym lamą klasztoru Samling.

W wieku pięciu lat Rinpocze opanował grę na instrumencie muzycznym oraz nauczył się pisać i czytać po tybetańsku. W wieku jedenastu lat rozpoczął podstawowe studia tybetańskiej medycyny tradycyjnej, będąc pod przewodnictwem jednego z najbardziej szanowanych lekarzy i zarazem jego dziadka - Namgyal Wangdi Rinpocze. Już w wieku 15 lat Rinpocze udzielał usług medycznych. Obecnie znany jest i szanowany w Himalajach, zarówno jako wielki nauczyciel duchowy, ale także lekarz specjalizujący się w medycynie tradycyjnej.

Rinpocze odbył wiele pielgrzymek do klasztorów Menri oraz Triten Norbutse w Indiach i Nepalu, gdzie otrzymał nauki od J.Ś. 33. Menri Trizina Rinpocze oraz J.E. Jongdzin Lopon Tenzina Namdaka Rinpocze. Wśród innych nauczycieli Sherab Tenzina Rinpocze znajduje się także m.in. Tsewang Lhacziap Rinpocze z klasztoru Samling. Lama Sherab Tenzin ściśle współpracował z organizacją WWF (World Wide Fund For Nature) jako konsultant, dzieląc się swoją wiedzą i cennymi wskazówkami. Od ponad dziesięciu lat jest kluczowym pracownikiem fundacji na polu zachowania cennych roślin i rozwoju medycyny tradycyjnej w najbliższym mu rejonie Nepalu.

Regularnie udziela nauk w Rosji.

 

source: https://www.facebook.com/notes/lama-sherab-tenzin/lama-sherab-tenzin-rinpoche/175221399186454


BFoto

Org

EVENT

Share: Facebook Google Twitter
@Shortlink: http://boninfo.org/persona/365476