*
Samten Gyeltsen Karmay (bsam-gtan rgyal-mtshan mkhar-rme'u) jest autorem wielu publikacji oraz badaczem z zakresu studiów nad Tybetem. Jego praca skupia się na studiach tybetańskich mitów, wierzeń, religii Bon oraz historii religijnej. Ur. w 1936 w Sharkhog. Przeszedł trening medytacji dzogczen, prowadzony przez jego wujka. Ukończył studia w klasztorze Bon w 1955 uzyskując stopień gesze. Zdobył stopień magistra filozofii w School of Oriental and African Studies w Londynie.

Samten Gyaltsen Karmay


DE EN FR NL PL
BIO FB
MFoto

Samten Gyeltsen Karmay (bsam-gtan rgyal-mtshan mkhar-rme'u) jest autorem wielu publikacji oraz badaczem z zakresu studiów nad Tybetem. Jego praca skupia się na studiach tybetańskich mitów, wierzeń, religii Bon oraz historii religijnej.

Samten Gyaltsen urodził się w 1936 w Sharkhog we wschodniej części Tybetu. Przeszedł trening medytacji dzogczen, prowadzony przez jego wujka. Ukończył studia w klasztorze Bon w 1955 uzyskując stopień gesze, po czym wraz z grupą przjaciół udał się do klasztoru Gelug w Drepung, w pobliżu Lhasy. Z powodu trudnej sytuacji politycznej, Samten opuścił Drepung i przeniósł się do Nepalu, następnie do Indii. Przez pewien czas pracował w Delhi, potem został zaproszony przez David'a Snellgrove za sprawą stowarzyszenia Rockefeller do Anglii. Po zamieszkaniu na Zachodzie przyjął nazwisko Karmay. Studiował pod okiem dwóch mentorów - D. Snellgrove i Rolf'a Steina. Uzyskał stopień magistra filozofii w School of Oriental and African Studies w Londynie.

W 1980 przeprowadził się do Francji, gdzie wstąpił do National Centre for Scientific Research. W tym czasie został nagrodzony przez instytut Srebrnym Medalem (ang. Silver Medal) za wkład w rozwój nauk społecznych. W listopadzie 2008 wydanie czasopisma Revue d'Etudes Tibétaines było poświęcone właśnie jemu. W latach 1995-2000 obejmował stanowisko prezydenta Międzynarodowej Organizacji Studiów Tybetańskich, będąc tym samym pierwszym Tybetańczykiem pełniącym tę funkcję. W 2005 sponsorowany przez Bukkyo Dendo Kyokai był profesorem wizytującym w Międzynarodowym Instytucie Studiów Azji.

Autor książek: "The Treasure of Saying: a Tibetan History of Bon", "A Catalogue of Bonpo Publications"; "Little Luminous Boy. The Oral Tradition from the Land of Zhang Zhung" i wielu innych.

source: http://en.wikipedia.org/wiki/Samten_Karmay


BFoto

Org

EVENT

Share: Facebook Google Twitter
@Shortlink: http://boninfo.org/persona/365447