*
Jego Świątobliwość Lungtok Tenpai Nima, 33. Menri Trizin (Sangye Tenzin Yong Dong) - ur. w 1927 r. w Kyongstang (Amdo). Przywódca duchowy tradycji bon, opat klasztoru Menri.

Thrizin Lungtok Tenpai Nyima Rinpoche


DE EN HU PL RU
HOME BIO FB
MFoto

Jego Świątobliwość Lungtok Tenpai Nyima jest przywódcą duchowym wyznawców religii bon na całym świecie. Urodził się w Kyangtsang (Amdo - Wschodni Tybet) w 1926 r. gdzie w wieku ośmiu lat wstąpił do klasztoru. Od 12 do 17 roku życia studiował medycynę tybetańską oraz rytuały tajemnych tantr odbywając w tym czasie kompletne praktyki wstępne pod przewodnictwem Shenraba Tenpe Gyaltsena (głównego lamy klasztoru Kyangtsang). Następnie wstąpił do Dialektycznej Szkoły kończąc ją po ośmiu latach odebraniem tytułu gesze w wieku 27 lat. Od 18 do 27 roku życia jego przewodnikiem duchowym był Gesze Tenzin Lodro Gyatso.

Po zakończeniu nauki wyruszył w podróż do Gyarlung (Wschodni Tybet), gdzie kopiując Kandżur Bonpo (ponad sto tomów) powrócił z nim następnie do rodzimego klasztoru. W następnym okresie pobierał nauki w klasztorach Yungdrung Ling, Menri i Khana. Na koniec udał się do klasztoru Drepung w Lhasie, gdzie studiował przez pięć lat do 1959 r. Po inwazji chińskiej zbiegł przez Mustang do Pokhary, Nepalu i ostatecznie do Indii. Dowiedziawszy się na miejscu, że opat klasztoru Yungdrung Ling wraz z wieloma lamami bon schronili się w klasztorze Samling (region Dolpo w Nepalu) przyłączył się do nich. Ponieważ wszystkie teksty bon zostały w Tybecie (ostatecznie zniszczone w dobie tzw. Rewolucji Kulturalnej), postanowił on zebrać pozostałości opierając się na księgozbiorze klasztoru Samling. Pracę tę wykonywał razem z Samtenem Gyaltsenem Karmayem i Loponem Tenzinem Namdakiem. W tym czasie spotkał on brytyjskiego badacza prof. David'a Snellgrove (Uniwersytet w Londynie) z pomocą którego opublikował książki w Delhi. Na jego zaproszenie cała trójka wyruszyła na trzyletni wyjazd do Londynu (Katedra Studiów Orientalnych) sponsorowany przez Fundację Rockefellera. Sangye Tenzin Yong Dong (jak się wówczas nazywał) miał okazję zetknąć się z monastycyzmem zachodnim żyjąc i studiując wtedy przez jakiś czas z benedyktynami i cystersami. W 1964 r. był nawet na prywatnej audiencji u papieża Pawła VI. W tym samym roku powrócił do Indii i na prośbę Dalaj Lamy założył szkołę w Massori ufundowaną przez angielskich sponsorów. Przez trzy kolejne lata pozostawał jednocześnie zarządcą szkoły oraz nauczycielem gramatyki i historii tybetańskiej, przeznaczając swoją skromną pensję (300 rupii miesięcznie) w całości na uchodźców bonpo w Manalii (Indie). W 1966 r. Gesze Sangye Yong Dong wyruszył na Uniwersytet w Oslo gdzie został asystentem prof. Simonssona nauczając historii przez dwa lata. Tam spotyka prof. Per Kvaerne, najwybitniejszego obecnie specjalistę od tradycji bon.


15 marca 1968 r. w Norwegii otrzymał telegram, który zawiadamiał, że został wybrany przez strażników bon 33 opatem klasztoru Menri i duchowym przywódcą bonpo. Informacja ta poprzedzona tzw. dobrym znakiem, snem proroczym, skłoniła go do natychmiastowego powrotu do Indii i przyjęcia na swoje barki odpowiedzialności za czystość przekazu i całą wspólnotę bonpo. Wielu lamów przybyło z Tybetu, Nepalu i Indii dać Jemu swoje inicjacje i nauki. Przez ponad rok intensywnie przygotowywał się do roli opata i lidera bonpo, który podtrzyma wszystkie linie nauk. To za jego sprawą i Lopona Tenzina Namdaka Rinpocze powstał nowy klasztor Menri w Dolanji oraz Dialektyczna Szkoła Bon, w której przyznano już 37 tytułów gesze z certyfikatami uznawanymi przez Jego Świątobliwość Dalaj Lamę.

 


BFoto
Share: Facebook Google Twitter
@Shortlink: http://boninfo.org/persona/365433