*
Gesze Nyima Woser Choekhortshang urodził się w Dolpo (Nepal) 15 czerwca 1976 r. Jego rodzina należy do zwierzchników klasztoru Tashi Namgyal. W wieku 8 lat rozpoczął edukację w szkole w Dolanji (Indie) a w 1992 r. został mnichem i wstąpił do klasztoru Menri w tej samej miejscowości. Rozpoczął naukę w Szkole Dialektycznej, gdzie uczył się przez 16 lat filozofii Bon, astrologii, historii, podstaw medycyny, religijnych praktyk i medytacji.

Geshe Nyima Woser Choekhortshang Rinpoche


EN PL
FB
MFoto

Gesze Nyima Woser Choekhortshang urodził się 15.06.1976 w wiosce w pobliżu klasztoru Samling w Dolpo (Nepal). Jego rodzina prowadzi klasztor Tashi Namgyal w tej samej wiosce. Kiedy miał 8 lat, przeniósł się do Indii, gdzie jego ojciec oraz dziadek zabrali go do Centralnej Szkoły dla Tybetańczyków (Central School for Tibetans) w Dolanji (Himachal Pradesh) w Indiach. Otrzymał nowoczesną edukację - nauczył się angielskiego, hindi oraz tybetańskiego. W 1992, kiedy miał 16 lat, przyjął ślubowania religijne powoli przystosowując się do monastycznego życia. Dopuszczony został jednocześnie do Dialektycznej Szkoły Bon klasztoru Menri. Tam przez kolejne 16 lat studiował tybetańską filozofię bon, astrologię, astronomię, tybetańską literaturę oraz historię, tradycyjną medycynę tybetańską, śpiew religijny i medytację. W 2008 uzyskał stopień gesze. Podczas swoich studiów w klasztorze Menri uzyskał szczególną okazję do służby przez 8 lat jako sekretarz J.Ś. 33. Menri Trizina - duchowego przywódcy tradycji bon. W 2001 został wybrany na członka komitetu redakcyjnego serii książek Dialektycznej Szkoły Bon. W 2002 mianowano go na Przewodniczącego Dialektycznej Szkoły Bon zostając także redaktorem głównym dziennika Bon-sGo wydawanego rocznie w 2003. Następnie w 2005 założył Ośrodek Wydawniczy (Publication Centre) starożytnych manuskryptów rejonu Dolpo. Tego samego roku został skarbnikiem klasztoru Menri - tę funkcję pełnił przez 3 lata. Wykorzystując doświadczenie i tradycyjną monastyczną edukację, w 1998 rozpoczął badania naukowe. Głównymi obszarami jego zainteresowań są historia i język Dolpo oraz filozofia bon. Wziął udział w następujących konferencjach:

The 11th Seminar of the International Association for Tibetan Studies at Bonn University, Niemcy 2006,
The International Conference on Bon at Blou, Francja 2008,
The 7th International Congress on Traditional Asian Medicine at Thimphu, Butan 2009,
The 12th Seminar of the International Association for Tibetan Studies at The University of British Columbia, Kanada 2010,
The 3rd International Seminar of Young Tibetologist, Kyoto, Japonia 2012,
The 13th Seminar of the International Association for Tibetan Studies at Ulaanbaatar, Mongolia 2013.

Ponadto współpracował z kilkoma tybetańskimi dziennikami naukowymi oraz zaangażowany jest w redagowanie oraz publikację książek. W 2009 zaproszony został do Holandii na Uniwersytet Leiden jako osoba związana ze studiami religijnymi. W tym samym roku immatrykulował w Instytucie Azji Centralnej i Południowej na praskim Uniwersytecie Charles (Czechy), aby podjąć studia w celu uzyskania stopnia doktoranckiego (projekt: Historia Dolpo: Władcy Dynastii Ra nag, XV-XVI wiek) oraz nauczać konwersacyjnego języka tybetańskiego w programie studiów tybetańsko-mongoliskich.


BFoto

Org

EVENT

Share: Facebook Google Twitter
@Shortlink: http://boninfo.org/persona/312743