*
Klasztor Menri ( tybetański : སྨན་རི་ , sman ri - "góra świętej medycyny") jest nową nazwą odnowionegow 1967r klasztoru Bon w Tybecie w Indiach. Klasztor Menri stał się wiodącym centrum kultury i religii Yungdrung Bon w Tybecie. Jego Swiątobliwość Lungtok Tenpai Nyima Rinpoche 33-ci jest duchowym przywódcą Bon i jest opatem w klasztorze Menri.

Menri Monastery.


EN PL
country   India
adress   173229 Dholanji,, Dholanji, Bon Dialectic School, Ganyar, Himachal Pradesh 173229,
telefon 
email 
web  http://www.bonfoundation.or...
url  http://www.bonfoundation.or...
maps  https://www.google.pl/maps/place/Dholanj
FB  https://www.facebook.com/pages/Menri-Mon
photo_small

patron

Historia

Klasztor Menri został utworzony w 1405 przez Nyammey Szeraba Gjalcena z Gyarong, na zboczu Mt Shari Poła w Tobgyel, w Tsang. Nyammey Szerab Gjalcena był XVIII opatem starego klasztoru zwanego również Menri. Pierwszy Menri był założony w 1072 jako Klasztor Yayru Ensaka. Został zniszczony przez powódź w 1386 roku. Stary klasztor miał znajdować się w miejscu zwanym Yaruwensakha, położony w pobliżu dzisiejszego Topgjal i Shigatse. Nowy klasztor Menri został założony w 1405 i powstał z linii Bru Bon i tradycji Yaruwensakha. Rinchen Gjalcena został drugim opatem. Klasztor miał 32 opatów od poczatku jego założenia do 1966.Sanggye Tendzin (1912-1978) pełnił funkcję lopona lub głównego badacza w Menri. Klasztor Menri miał cztery uczelnie: Lingmey (gling-Smad), Lingto (gling-Stod), Lingkey (gling-SKE) i Lingzur (gling-zur). Kolegia miały 12 dywizji do 1959 roku, czyli pomiędzy 400 a 500 mnichów. Menri miał 250 oddziałów klasztornych we wszystkich obszarach Tybetu oprócz Uranu, a także w Indiach, Chinach, Bhutan, Sikkim, Nepalu i Mongolii. W 1947 roku, samo Menri stało się kolegium debatującym. Chociaż Ensaka przekazywał naukę tradycji sutry, tantry i dzogczen, Menri pozostał przy naukach sutry. Klasztor prowadził pełny kalendarz tantrycznych rytuałów i praktyk. Klasztor znajdował się w dzielnicy Solan Himachal Pradesh, na uboczu, z dala od miast i bazarów. Został zniszczony podczas Rewolucji Kulturowej Chin.
W 1967 roku Menri został ponownie założony w Dolanji w Himachal Pradesh, w Indiach przez Lungtoka Tenpai Nyimy i Lopona Tenzina Namdak. Geshe odtworzył program szkoleniowy, klasztor został jest domem dla ponad dwustu mnichów. Klasztory Menri w Indiach i Triten Norbutse w Nepalu obsługuje teraz zaledwie dwóch Geshe z linii Bon.

Cel

Klasztor Menri jest duchowym centrum administracyjnym dla religii i kultury Bon. W klasztorze jest obecnie 350 mieszkających i udostępnia się nową świątynię, bibliotekę oraz ośrodek zdrowia. Jego Świątobliwość Nima Rinpocze Lungtoka Tenpai 33-ci spełnia rolę duchowego przywódcy bonpo. Osadzony przy rzece, na nowej Górze Cennej Medycyny klasztor jest kierowany przez Jego Świątobliwość. Ten klasztor jest jedyny w Indiach, gdzie dziewczęta i kobiety mogą teraz studiować od 18 wieku, aby stać się Geshe i nauczać Dharmy.

Edukacja

Menri jest schronieniem dla około 350 dzieci, których liczba zwiększa każdego roku. Dzieci - z których niektóre są osierocone - są wysyłane do Menri z biednych regionów na pograniczu Tybetu i Nepalu w celu ich utrzymania i edukacji. Chłopcy, których rodziny wysyłają je do klasztoru, są szkoleni na mnichów. Dziewczyny, które są umieszczone w klasztorze są szkolone na zakonnice. Ponadto na terenie kompleksu Menri jest główna siedziba Bon dla dzieci wraz z systemem z akademików dla chłopców i dziewcząt, które zostały wysłane do Menri w celu ich podstawowej opieki i edukacji. Wszystkie dzieci, w tym młodzi mnisi i mniszki, uczęszczają do Głównej Szkoły dla Tybetańczyków.

Struktura

Jak to miejsce zmieniło się w ostatnich latach. Do 1998 r. Menri był bardzo prymitywny obiekt z kilku prostych kamiennych budynków. Nawet główna świątynia była pozbawiona bogatych dekoracji, które były charakterystyczne dla tybetańskich budowli religijnych. Było tam około 100 mnichów. Teraz jest ponad 350 mieszkańców i duże betonowe budynki w stylu tybetańskim zamieniły się w nowe świątynie, biblioteki, szkołę językową Bon, akademiki, centrum zdrowia i klasztor oraz inne dobrze funkcjonujące centra. Główny lama klasztoru Menri, Menri Trizin, który jest także przywódcą wszystkich bonpo. Teraz w wieku 80, Jego Świątobliwość nadal utrzymuje pełen harmonogram prac i nadzoruje ważne funkcje w klasztorze.

 

source: http://en.wikipedia.org/wiki/Menri_Monastery

source: http://www.bonfoundation.org/aboutbon.html


fotobig

#8005

Share: Facebook Google Twitter
@Shortlink: http://boninfo.org/org/365294