country
Praktyki związane z obchodami Nowego Roku Tybetańskiego - LOSAR 2139/2012
2012-02-22

LOSAR 2012/2139 - Katowice

obchody Nowego Roku Tybetańskiego

Promotor Związek Garuda orgPromotor , Śląskie Towarzystwo Buddyjskie orgPromotor , Brama Południa org
Place   Poland, Katowice, Śląskie Towarzystwo Buddyjskie
contact  katowice@bongaruda.pl, ,
info  http://a.bongaruda.pl/local/katow...

LOSAR

Związek Garuda w Katowicach wraz ze Śląskim Towarzystwem Buddyjskim zapraszają na obchody Nowego Roku Tybetańskiego LOSAR 2139 [2012]. Wodny Smok.

W związku z tym że sam Losar wypada w środę 22 lutego, w dzień roboczy, proponujemy następujący program obchodów:

 • 18-19 lutego (sobota/niedziela) - praktyki przygotowawcze do Losaru [info]
 • 22 lutego (środa)- popołudniowa otwarta sesja medytacji [info]
 • 25-26 lutego (sobota/niedziela) - świętowanie Nowego Roku [info]


Kalendarz:

data dzień nazwa charakter dnia propozycja linki
18.02 sobota     praktyka grupowa [info]
19.02 niedziela Gutor czas sprzątania, oczyszczania, rozliczania praktyka grupowa [info]
20.02 poniedziałek Gyalpo Losar czas odwiedzania szacownych indywidualna praktyka  
21.02 wtorek Lu Yugpa czas oddalania złego indywidualna praktyka  
22.02 środa Choe-Kyong Losar

powitanie Nowego Roku

działania podnoszące energię, radosne, rozrywkowe...

praktyka grupowa [info]
23.02 czwartek        
24.02 piatek        
25.02 sobota   działania podnoszące energię, radosne, rozrywkowe... praktyka grupowa [info]
26.02 niedziela   działania podnoszące energię, radosne, rozrywkowe... praktyka grupowa [info]

 


LOSAR to początek nowego roku w kalendarzu tybetańskim, podobnie jak w innych tradycjach duchowych towarzyszą mu pewne praktyki duchowe, społeczne oraz rozrywkowe połączone w harmonijną całość. Śląskie Towarzystwo Buddyjskie zaprasza do wspólnego, świadomego świętowania tego przełomowego momentu (perspektywa kosmiczna – geocentryczna). Obchody przegotowane przez Towarzystwo są adresowe zarówno do buddystów, sympatyków buddyzmu, agnostyków (przyjaznych) oraz wszelkich istot które ku zbudowaniu wzajemnemu chcą ten czas spędzić z nami. Obchody prowadzone będą w oparciu o inspiracje i praktyki tradycji Jungdrung Bon (Garuda) co nada im pewien sprofilowany charakter. Zorganizowane będą jednak w taki sposób aby prawie każdy mógł w nich uczestniczyć, bez względu na posiadany zasób wiedzy lub wyznawany światopogląd.

Procesy kosmiczne mają wpływ na nasze życie, czy wierzymy w astrologię czy reprezentujemy pogląd sceptyczny to jednak opalmy się w lipcu i sierpniu a nie w grudniu. Pod koniec jesieni przezornie przybywa nam tkanki tłuszczowej, narastający brak słońca zmniejsza ilość melaniny i jeśli nie mamy przytulnej gawry jesteśmy zagrożeni zimową depresją. Na wiosnę wzrasta energia, rodzą się nowe pomysły, kiełkują stare nasiona, to czas który można wykorzystać do posprzątania swoich spraw osobistych i zbudowania fundamentu do pozytywnego rozwoju w nadchodzący roku. Można ten proces realizować na płaszczyźnie religijnej, psychologicznej lub społecznej. Można także na wszystkich poziomach równocześnie, wtedy działanie będzie najbardziej efektywne. Jako Towarzystwo prezentujemy propozycję zorganizowania sobie tego przełomowego okresu według kilku kluczy ortodoksyjnego, duchowego i świeckiego.

 

W największym skrócie możemy podzielić obchody na dwa etapy :

 • koniec starego roku
 • początek nowego roku

 

Z końcem Starego Roku wykonujemy działania oczyszczające i zamykające.

Pierwszego dnia Nowego Roku wykonujemy działania podnoszące energię, radosne, rozrywkowe...

Dla osób zainteresowanych aktywnym uczestniczeniem w kilkudniowym procesie świadomego wchodzenia w Nowy Rok, została stworzona została na FB grupa LOSAR, klikając w ten link można do niej dołączyć http://www.facebook.com/home.php?sk=group_144766422249491&ap=1

na tej grupie będziemy publikować kolejne wskazówki jakie aktywności są dekowane dla kolejnego dnia … oraz organizować sam proces przygotwania naszych obchodów w ŚTB.

jest to także miejsce do stawiania pytań w kwestii programu ...

A jeśli ktoś nie lubi FB to zapraszamy na forum dyskusyjne portalu e-budda.pl : [Losar na forum]

Obecnie na obchody Losaru i przygotowania do tego święta składają się:

 • Gutor – pierwszy dzień obchodów Losar
 • Gyalpo Losar – drugi dzień obchodów Losaru
 • Lu Yugpa – odpowiada obchodom „Sylwestra” w kulturze zachodniej
 • Choe-Kyong Losar - Nowy Rok

Gutor

Aby odpowiednio przygotować się na przyjęcie Nowego Roku, należy najpierw zająć się zamknięciem starego roku. Należy także rozliczyć, oczyścić i zakończyć wszelkiego rodzaju niedokończone działalności biznesowe i zawodowe. Należy także pozostawić za sobą wszystkie nieszczęśliwe wydarzenia i pamięć o nich. Nic z tego nie powinno wkroczyć razem z nami do nowego roku.
Jest to dobry czas na sprzątanie we wszystkich obszarach naszego życia.

Zalecenia
wszyscy
 • zakończ sprawy nie zakończone,
 • wybacz komu nie wybaczyłeś,
 • przeproś komu wyrządziłeś krzywdę,
 • posprzątaj u siebie w domu, pomaluj mieszkanie....
 • podejmij decyzje mające na celu wprowadzenie porządku w wybranych sprawach twojego życia,
 • weź oczyszczającą kąpiel w najbliższym źródle (albo tam gdzie możesz)
praktykujący

Praktyki oczyszczające (jako przygotowanie do Nowego Roku), które proponujemy zrobić:

 • wyznanie negatywności
 • praktyka oczyszczająca Szenlha Odkar
 • Oddechy Oczyszczające
 • Tsa Lungi
 • Pao Dunga
   

 

 

Gyalpo Losar

Ten dzień jest znany jako Dzień Królów. W tym dniu, jak i w następnym, zwykle odwiedza się dalszą rodzinę, przyjaciół i znajomych. Przede wszystkim jedna odwiedza się osoby starsze, nauczycieli i mistrzów aby okazać im szacunek. Odwiedza się także pobliskie klasztory, świątynie, stupy, przygotowuje się ołtarze, przygotowuję się ofiarowania, wszystko to jako proces oczyszczający, przygotowujący Losar.

 

 

Lu Yugpa

To dzień obchodów związany z ceremoniami w klasztorach. Uczestnicy przybywają do klasztorów i tam biorą udział w rytuałach i ceremoniach. Wiele z tych rytuałów służy oddaleniu złych duchów. Bardzo charakterystycznym rytuałem są tańce Cham, które obrazują zwycięstwo dobra nad złem.
Nocą ostatniego dnia starego roku właściciele domów, przebiegają wszystkie pomieszczenia, strzelając z broni lub używając petard, aby ostatecznie wystraszyć wszelkiego rodzaju złe moce, które przejawiły się w starym roku. Pomimo tańców i huków nie jest to dzień hucznych zabaw, wręcz przeciwnie. Tańce są związane z rytuałami przywoływania strażników, huki z płoszeniem demonów. Wg wierzeń Tybetańczyków jest to najbardziej niepomyślny dzień roku.

 

Choe-Kyong Losar

O świcie Nowego Roku, na dachach wszystkich domów rozwiesza się kolorowe flagi modlitewne a zapach kadzideł ponownie wypełnia wszystkie domostwa. Ofiarowanie czterem gościom dymu z jałowca i kadzideł tworzy pomyślne warunki. Poprzez ofiarowanie dymu, modlitw i śpiewu gwarantuje się przychylność bóstw i otrzymanie licznych błogosławieństw.
W celu podniesienia energii na nowy rok, jeśli mamy flagi modlitewne, możemy udać się całą grupą do miejsca gdzie możemy je rozwiesić. Najpierw należy wykonać poświęcenia tych flag poprzez dym z praktyki Sang, napisać swoje imię na fladze, której kolor odpowiada elementowi, który chcemy wspierać w tym roku. Możemy też na flagach napisać co chcemy osiągnąć w nadchodzącym roku. Następnie wieszamy je w miejscu gdzie będą wyeksponowane na wiatr. Powinno to być miejsce najwyższe w okolicy, gdzie jest dużo wiatru.
Można również wykonać Ganapudżę. Zakończenie rytuałów to początek całego festynu. Od tego momentu miejsce będą miały śpiewy, tańce, wielki pikniki...

 

Flagi

Elementem świętowania obchodów Losaru jest wywieszanie kolorowych flag modlitewnych. Jednym z zadań flag jest aktywizowanie elementu (żywiołu) który chcemy wzmocnić w nadchodzącym roku. W zależności od naszych możliwości i determinacji możemy:

 • kupić gotowe flagi i na fladze koloru wzmacnianego napisać pisakiem niezmywalnym swoje imię
 • wykonać własnoręcznie flagi
 • wykonać flagę/flagi indywidualnie zaprojektowane w celu wzmocnienia wybranych aspektów życia (tybetańska wersja mapy marzeń)


Tak przygotowane flagi w Nowy Rok podajemy odpowiednim rytuałom wzmacniającym/aktywizującym i następnie wywieszamy w wietrznym miejscu.

Dobrym pomysłem jest także wykonanie Mapy Marzeń (Mapy Skarbów) można ją przynieść na nasze obchody Losaru, i umieścić na ołtarzu w trakcie rytuałów.

Dla zainteresowanych zrobieniem swojej Losarowej Mapy Marzeń jest stworzona grupa dyskusyjna : http://www.facebook.com/home.php?sk=group_195783800446637 do której zapraszamy.

Ganapudża, Pudża, Pudźa, Tsok

Rytualna uczta ofiarna, uczestnicy przynoszą ze sobą dary czyli ulubione smakołyki które w trakcie rytuału są ofiarowane obiektom celebracji, zgromadzonym uczestnikom, istotom nieobecnym na pudży oraz całemu kosmosowi. W zależności od obiektu celebracji wskazane/dozwolone są różne pokarmy. Śląska Pudża Losar 2012 pozwala na przyniesienie wszelkich prawem RP dozwolonych pokarmów i napitków. Wskazane są produkty łatwe do spożycia w warunkach polowych (brak zaawansowanych zastaw stołowych), mile widziane są produkty własnej pracy. Smaczne ciasto własnoręcznie przygotowane i ofiarowane na stół ŚTB zapewnia błogosławieństwo zarządu w całym nadchodzącym roku.

 

 

LOSAR

przeczytaj cały program 18-26.02.2012 - [program]

Program 25-26 lutego 2012

 

 • 25.02.2012
  • 10:00 - cześć pierwsza [adres 1]
   • Praktyki rytualne:
    • Sang lha dzial
    • Lungta - rozwieszanie flag
    • Sur czo
  • 13:30 - cześć druga [adres 2]
   • przygotowania do Ganapudży
   • energetyzowanie celów, planów na 2012 rok, map marzeń, pragnień
   • Ganapudża
  • 19:00 - część trzecia [adres 3]
   • tańce, hulanki, swawole, integracja....
 • 26.02.2012
  • w opracowaniu

 

więcej informacji niebawem...

Sugerowana darowizna 30 zł na pokrycie kosztów wynajęcia sali,

wymagane internetowe zgłoszenie udziału : (zgłoszenie) oraz uzyskanie akceptacji zgłoszenia.

 

Poszczególne części obchodów LOSAR odbędą się w rożnych miejscach Katowic, dokładne adresy zostaną opublikowane niebawem, adresy tajemne zostaną przesłane zarejestrowanym osobom.

 

 

 

.


HOME > PL > Wydarzenia > Wydarzenie >
Share: Facebook Twitter
@Shortlink: https://boninfo.org/event/365986