country
LOSAR to początek nowego roku w kalendarzu tybetańskim, podobnie jak w innych tradycjach duchowych towarzyszą mu pewne praktyki duchowe, społeczne oraz rozrywkowe połączone w harmonijną całość.
2013-02-08 - 2013-02-11

Losar 2140 [2013] - rok Wodnego Węża


Person Marek Górny sp
Person

Promotor Związek Garuda org
Place   Poland, Katowice
contact  , ,
info 

Losar (tyb. ལོ་གསར Wylie lo.gsar) – obchody tybetańskiego Nowego Roku, który wypada w pierwszy dzień po nowiu pierwszego miesiąca kalendarza tybetańskiego. Następująca po nim zabawa karnawałowa trwa przez tydzień. Obejmuje tańce, zawody konne i łucznicze, pikniki oraz palenie ognisk na szczytach wzgórz. [Wikipedia

 losar

Kalendarz:

data dzień nazwa charakter dnia    
           
8.02  piatek  Gutor  czas sprzątania, oczyszczania, rozliczania    
9.02  sobota  Gyalpo Losar  czas odwiedzania szacownych    
10.02  niedziela  Lu Yugpa  czas oddalania złego    
11.02  poniedziałek  Choe-Kyong Losar

powitanie Nowego Roku

działania podnoszące energię, radosne, rozrywkowe...

   

 

LOSAR to początek nowego roku w kalendarzu tybetańskim, podobnie jak w innych tradycjach duchowych towarzyszą mu pewne praktyki duchowe, społeczne oraz rozrywkowe połączone w harmonijną całość.

Procesy kosmiczne mają wpływ na nasze życie, czy wierzymy w astrologię czy reprezentujemy pogląd sceptyczny to jednak opalmy się w lipcu i sierpniu a nie w grudniu. Pod koniec jesieni przezornie przybywa nam tkanki tłuszczowej,  narastający brak słońca zmniejsza ilość melaniny i jeśli nie mamy przytulnej gawry jesteśmy zagrożeni zimową depresją. Na wiosnę  wzrasta energia, rodzą się nowe pomysły, kiełkują stare nasiona,  to czas który można wykorzystać do posprzątania swoich spraw osobistych i zbudowania fundamentu do pozytywnego rozwoju w nadchodzący roku. Można ten proces realizować na płaszczyźnie religijnej, psychologicznej lub społecznej. Można także na wszystkich poziomach równocześnie, wtedy działanie będzie najbardziej efektywne.

 W największym skrócie możemy podzielić obchody na dwa etapy :

 • koniec starego roku
 • początek nowego roku

 

Z końcem Starego Roku wykonujemy działania oczyszczające i zamykające.

Pierwszego dnia Nowego Roku wykonujemy działania podnoszące energię, radosne, rozrywkowe...

Obecnie na obchody Losaru i przygotowania do tego święta składają się:

 • Gutor – pierwszy dzień obchodów Losar
 • Gyalpo Losar – drugi dzień obchodów Losaru
 • Lu Yugpa – odpowiada obchodom „Sylwestra” w kulturze zachodniej
 • Choe-Kyong Losar - Nowy Rok

Gutor

Aby odpowiednio przygotować się na przyjęcie Nowego Roku, należy najpierw zająć się zamknięciem starego roku. Należy także rozliczyć, oczyścić i zakończyć wszelkiego rodzaju niedokończone działalności biznesowe i zawodowe. Należy także pozostawić za sobą wszystkie nieszczęśliwe wydarzenia i pamięć o nich. Nic z tego nie powinno wkroczyć razem z nami do nowego roku.
Jest to dobry czas na sprzątanie we wszystkich obszarach naszego życia. 

 Zalecenia
 wszyscy
 • zakończ sprawy nie zakończone,
 • wybacz komu nie wybaczyłeś,
 • przeproś komu wyrządziłeś krzywdę,
 • posprzątaj u siebie w domu, pomaluj mieszkanie....
 • podejmij decyzje mające na celu wprowadzenie porządku w wybranych sprawach twojego życia,
 • weź oczyszczającą kąpiel w najbliższym źródle (albo tam gdzie możesz)
 praktykujący

Praktyki oczyszczające (jako przygotowanie do Nowego Roku), które proponujemy zrobić:

 • wyznanie negatywności
 • praktyka oczyszczająca Szenlha Odkar
 • Oddechy Oczyszczające
 • Tsa Lungi
 • Pao Dunga
   

 

Gyalpo Losar

 Ten dzień jest znany jako Dzień Królów. W tym dniu, jak i w następnym,  zwykle odwiedza się dalszą rodzinę, przyjaciół i znajomych. Przede wszystkim jedna odwiedza się osoby starsze, nauczycieli i mistrzów aby okazać im szacunek. Odwiedza się także pobliskie klasztory, świątynie, stupy, przygotowuje się ołtarze, przygotowuję się ofiarowania, wszystko to jako proces oczyszczający, przygotowujący Losar.

 

Lu Yugpa

To dzień obchodów związany z ceremoniami w klasztorach. Uczestnicy przybywają do klasztorów i tam biorą udział w rytuałach i ceremoniach. Wiele z tych rytuałów służy oddaleniu złych duchów. Bardzo charakterystycznym rytuałem są tańce Cham, które obrazują zwycięstwo dobra nad złem.
Nocą ostatniego dnia starego roku właściciele domów, przebiegają wszystkie pomieszczenia, strzelając z broni lub używając petard, aby ostatecznie wystraszyć wszelkiego rodzaju złe moce, które przejawiły się w starym roku. Pomimo tańców i huków nie jest to dzień hucznych zabaw, wręcz przeciwnie. Tańce są związane z rytuałami przywoływania strażników, huki z płoszeniem  demonów. Wg wierzeń Tybetańczyków jest to najbardziej niepomyślny dzień roku.

 

Choe-Kyong Losar

O świcie Nowego Roku, na dachach wszystkich domów rozwiesza się kolorowe flagi modlitewne a zapach kadzideł ponownie wypełnia wszystkie domostwa. Ofiarowanie czterem gościom dymu z jałowca i kadzideł tworzy pomyślne warunki. Poprzez ofiarowanie dymu, modlitw i śpiewu gwarantuje się przychylność bóstw i otrzymanie licznych błogosławieństw.
W celu podniesienia energii na nowy rok, jeśli mamy flagi modlitewne, możemy udać się całą grupą do miejsca gdzie możemy je rozwiesić. Najpierw należy wykonać poświęcenia tych flag poprzez dym z praktyki Sang, napisać swoje imię na fladze, której kolor odpowiada elementowi, który chcemy wspierać w tym roku. Możemy też na flagach napisać co chcemy osiągnąć w nadchodzącym roku. Następnie wieszamy je w miejscu gdzie będą wyeksponowane na wiatr. Powinno to być miejsce najwyższe w okolicy, gdzie jest dużo wiatru.
Można również wykonać Ganapudżę. Zakończenie rytuałów to początek całego festynu. Od tego momentu miejsce będą miały śpiewy, tańce, wielki pikniki...

 

Flagi

Elementem świętowania obchodów Losaru jest wywieszanie kolorowych flag modlitewnych. Jednym z zadań flag jest aktywizowanie elementu (żywiołu)  który chcemy wzmocnić w nadchodzącym roku. W zależności od naszych możliwości i determinacji możemy:

 • kupić gotowe flagi i na fladze koloru wzmacnianego napisać pisakiem niezmywalnym swoje imię
 • wykonać własnoręcznie flagi
 • wykonać flagę/flagi indywidualnie zaprojektowane w celu wzmocnienia wybranych aspektów życia (tybetańska wersja mapy marzeń)


Tak przygotowane flagi w Nowy Rok podajemy odpowiednim rytuałom wzmacniającym/aktywizującym i następnie wywieszamy w wietrznym miejscu.

Dobrym pomysłem jest także wykonanie Mapy Marzeń (Mapy Skarbów) można ją przynieść na nasze obchody Losaru, i umieścić na ołtarzu w trakcie rytuałów.

Dla zainteresowanych zrobieniem swojej Losarowej Mapy Marzeń jest stworzona grupa dyskusyjna : http://www.facebook.com/home.php?sk=group_195783800446637 do której zapraszamy.

 

tc


.


HOME > PL > Wydarzenia > Wydarzenie >
Share: Facebook Google Twitter
@Shortlink: https://boninfo.org/event/365955