Wydarzenie
country country
Sanga Ligmincha Polska zaprasza do wspólnego świętowania Tybetańskiego Nowego Roku. Rytuały oczyszczające i zapewniające pomyślność prowadzone będą przez Gesze Nyime Wosera Choekhortshanga.
2015-02-20 08:30 - 2015-02-22 18:20

Losar

Tybetański Nowy Rok
Person Geshe Nyima Woser Choekhortshang Rinpoche sp
Person

Promotor Związek Garuda org
Place   Poland, Chamma Ling Poland, 08-470 Wilga , Al. Huberta 4   MAPS
contact  Bettina Majda, 606727906, dakini.bon@gmail.com
info  http://www.ligmincha.pl/pl/termin...
FB  https://www.facebook.com/losar214...

Obchody Nowego Roku Tybetańskiego w miejscowości Wilga
LOSAR 2142, rok Żeńskiej Drewnianej Owcy.


Sanga Ligmincha Polska zaprasza do wspólnego świętowania tego przełomowego momentu. Na obchody Losaru  zapraszamy zarówno buddystów ze wszystkich tradycji, sympatyków buddyzmu oraz zainteresowanych tradycją, kulturą i religią Tybetu. Rytuały oczyszczające i zapewniające pomyślność prowadzone będą przez Gesze Nyime Wosera Choekhortshanga w ośrodku medytacyjnym Ciamma Ling w Wildze.

Miejsce:
Ośrodek Cziamma Ling w miejscowości Wilga (60km od Warszawy), ul. Aleja Huberta 4 (mapa dojazdu).

Sobota 21 luty - Obchody Losar

Godz. 8.30 - Śniadanie.

Godz. 10.00-11.00 Tradycyjnie w czasie Losaru zbieramy pierwszą wodę z pobliskiego źródła. Używamy jej najpierw do ofiarowania na ołtarzu a pozostałą część wykorzystujemy do zrobienia pierwszej herbaty na Losar
Typowym wydarzeniem w Losar jest zapraszanie gości na jedzenie Chemar (phye mar). To jest specjalne danie przygotowywane na Losar jako symbol pomyślności. Przygotowuje się je z tsampy z masłem w tradycyjnej  drewnianej miseczce zwanej Bho (‘bo), z dodatkami na szczycie.

Godz. 11.30-13.00 Wykonanie rytuału Sang (bsang), ofiarowania dymu z palonych liści jałowca i kadzideł. Ofiarowanie herbaty i wina dla bóstw. Wyrzucanie w powietrze kartek lungta (wietrzny koń). Wieszanie flag modlitewnych. Na koniec rytuału wykonuje się modlitwę pomyślności Kiki Soso Lhagyalo z wyrzucaniem Tsampy w niebo.

Godz. 13.00-15.00 Przerwa obiadowa. Godz. 13.30 - Obiad.

Godz. 15.00-16.30 Wykład na temat Tybetańskiego Nowego Roku składający się z trzech tematów: 1. Pochodzenie Tybetańskiego Nowego Roku i jak się go obchodzi. 2. Tybetański kalendarz, różnice pomiędzy kalendarzem księżycowym i słonecznym. 3. Co tybetańska astrologia mówi o roku owcy. Przewidywania na temat przyrody, pogody, polityki, biznesu, bogactwa i zdrowia.

Godz. 17.00-17.45 Tworzenie map marzeń.

Godz. 18.00-19.30 Tenzin Wangyal Rinpocze - webcast (nauki internetowe) z okazji tybetańskiego nowego roku.

Godz. 19.30 - Kolacja.

Godz. 21.00-21.30 Ganapudża Jesze Łalmo.

Niedziela 22 luty - jednodniowy kurs praktyki Czie (więcej informacji)

Godz. 8.30 - Śniadanie

Godz. 10-11 oraz 11.30-13 - Nauki Czie

Godz. 13.00-15.00 Przerwa obiadowa. Godz. 13.30 - Obiad.

Godz. 15-16.30 oraz 17-18 - Nauki Czie

Godz. 19 - Kolacja.

Zapisy na nocleg i jedzenie w ośrodku Cziamma Ling: magorzatakocurek@gmail.com
Koszt trzech posiłków to 40zł. Sugerowana darowizna za nauki to 50zł sobota i 50zł niedziela. Nocleg w ośrodku Cziamma Ling 50zł za dobę.

Kurs w Wildze jest częscią wizyty Gesze Nyimy Wosera w Polsce 21 luty - 8 marzec 2015 [cały program wizyty - link].

LOSAR
to początek nowego roku w kalendarzu tybetańskim. Tradycyjny kalendarz tybetański bazuje na obliczeniach dokonywanych na podstawie faz księżyca, w związku z tym rok tybetański ma 12 lub 13 miesięcy księżycowych, które mają swój początek w nowiu księżyca i liczą po trzydzieści dni. Trzynasty miesiąc dołączany jest raz na trzy lata dzięki temu średnia kalendarza tybetańskiego jest równa rokowi słonecznemu. W związku z tym, że niektóre dni mogą być całkowicie pominięte lub zdublowane Losar jest świętem ruchomym, świętuje się go zwykle w okresie od końca stycznia do początku marca.

Na każdy rok tybetański przypada zwierzę i element. Zwierząt w kalendarzu jest 12 tak jak 12 znaków zodiaku, są to kolejno: zając, smok, wąż, koń, koza, kogut, pies, świnia, mysz, byk i tygrys. Elementów natomiast jest pięć: ogień, ziemia, żelazo, woda i drewno. Przypisane do roku zwierzę i element uzupełniają jeszcze aspekty męski lub żeński, które następują kolejno po sobie. Przykładowo po 2014, który jest rokiem męskiego Drewnianego Konia, następuje rok żeńskiej Drewnianej Owcy. Począwszy od żeńskiego Ognistego Zająca zwierzęta powtarzają się w cyklach 60 letnich. Rok 2014 (męskiego Drewnianego Konia) jest 28 rokiem 17 cyklu.
Dla Tybetańczyków Losar jest jednym z najważniejszych świąt. Obchody noworoczne zazwyczaj wypadają w lutym, ale w klasztorach przygotowania do tej uroczystości rozpoczynają się już kilka tygodni wcześniej. W największym skrócie możemy podzielić obchody na dwa etapy: koniec starego roku i początek nowego. Z końcem starego roku wykonujemy działania oczyszczające i zamykające. Pierwszego dnia Nowego Roku wykonujemy działania podnoszące energię np. mantrę długiego życia, rytuały pomyślności, wieszanie flag modlitewnych, odbywają sie również tańce, wspólne biesiadowanie i palenie dużych ognisk.

Obecnie na obchody Losaru i przygotowania do tego święta składają się:
•    Gutor – pierwszy dzień obchodów Losar
•    Gyalpo Losar – drugi dzień obchodów Losaru
•    Lu Yugpa – odpowiada obchodom „Sylwestra” w kulturze zachodniej
•    Choe-Kyong Losar - Nowy Rok

Obchody Tybetańskiego Nowego Roku w Wildze są częścią uroczystości związanych z 20-leciem tradycji Bon w Polsce.
Zapraszamy do polubienia strony na facebooku: https://www.facebook.com/losar2142

Gutor
Aby odpowiednio przygotować się na przyjście nowego roku, należy najpierw zająć się zamknięciem starego. Należy także rozliczyć, oczyścić i zakończyć wszelkiego rodzaju niedokończone działalności biznesowe i zawodowe. Staramy się także pozostawić za sobą wszystkie nieszczęśliwe wydarzenia
i pamięć o nich. Nic z tego nie powinno wkroczyć razem z nami w nowy rok.
Jest to dobry czas na sprzątanie we wszystkich obszarach naszego życia.

Gyalpo Losar
Gyalpo Losar znany jest jako Dzień Królów. W tym dniu, jak i w następnym,  zwykle odwiedza się dalszą rodzinę, przyjaciół i znajomych. Przede wszystkim jednak składa się wizyty osobom starszym, nauczycielom i mistrzom aby okazać im szacunek ofiarowuje się kataki i upominki. Obchodzi się także pobliskie klasztory, świątynie, stupy, przygotowuje się ołtarze i ofiarowania, jest to proces oczyszczania, przygotowujący nas do obchodów Losaru.

Lu Yugpa
To dzień obchodów związany z ceremoniami w klasztorach. Uczestnicy przybywają do klasztorów i tam biorą udział w rytuałach i ceremoniach. Wiele z tych rytuałów służy ujarzmieniu złych duchów. Bardzo charakterystycznym rytuałem są tańce Ciamm, które symbolizują zwycięstwo dobra nad złem.
Nocą ostatniego dnia starego roku właściciele domów, przebiegają wszystkie pomieszczenia, strzelając z broni lub używając petard, aby ostatecznie wystraszyć wszelkiego rodzaju złe demony. Pomimo tańców i huków nie jest to dzień hucznych zabaw, wręcz przeciwnie. Tańce są związane z rytuałami przywoływania strażników, huki z płoszeniem  demonów. Według  wierzeń Tybetańczyków jest to najbardziej niepomyślny dzień w roku.

Choe-Kyong Losar
O świcie Nowego Roku, na dachach wszystkich domów rozwiesza się kolorowe flagi modlitewne, a zapach kadzideł ponownie wypełnia wszystkie domostwa. Ofiarowanie czterem gościom dymu z jałowca i kadzideł tworzy pomyślne warunki. Poprzez ofiarowanie dymu, modlitw i śpiewu gwarantuje się przychylność bóstw i otrzymanie licznych błogosławieństw.
W celu podniesienia energii na nowy rok, rozwieszane są  flagi modlitewne. Najpierw wykonuje się  poświęcenia tych flag poprzez dym pochodzący z praktyki Sang, następnie piszemy swoje imię na fladze, w kolorze elementu, jaki chcemy wesprzeć i wieszamy je w miejscu gdzie będą wyeksponowane na wiatr. Można również wykonać Ganapudżę. Zakończenie rytuałów to początek całego festynu. Od tego momentu miejsce mają śpiewy, tańce, i wielkie pikniki.

Miejsca noclegowe w Wildze:

Cziamma Ling
Nocleg w gompie: 50zł (z własnym śpiwórem i karimatą)

Ośrodek Wypoczynkowy Politechniki Warszawskiej (500 metrów od naszego ośrodka)
ul. Wiewiórek 1, Wilga. Strona: http://www.wilga.pw.edu.pl/  
Tel. 25 685 30 17, Mail: wilgapw@neostrada.pl
Ok. 150 miejsc.
zakwaterowanie w domku z łazienką - 50,00zł od osoby - 1 noc (2 noclegi - po 43,00zł od osoby za nocleg)

Bar u Zochy (100 metrów od naszego ośrodka)
tel. 661-657-771, tel. 25 685-35-06
ceny: 55-65 zł

Las Woda (3 km od naszego ośrodka)
ul. Spokojna 1, Wilga. Strona: www.laswoda.pl
Telefon: 723 99 74 70, lub  723 99 74 71
Mail: rezerwacje grupowe: k.babiej@laswoda.pl , rezerwacje indywidualne: info@laswoda.pl
cena: 251,10 zł/doba, cena 355,50 zł/doba

Willa Wilga (6 km od naszego ośrodka)
Strona http://www.willawilga.pl/
Cyganówka 53a, Wilga
Mail: poczta@willawilga.pl, tel 601 699 292
cena: od 50 zł / osoba, przy 2 pokojach połączonych łazienką od 45 zł / osobaPlace   Poland, Chamma Ling Poland, 08-470 Wilga , Al. Huberta 4   MAPS
.


HOME > PL > Wydarzenia > Wydarzenie >
Share: Facebook Twitter
@Shortlink: https://boninfo.org/event/365844