Wydarzenie
country
Ligmincha Polska zaprasza do wspólnego świętowania Tybetańskiego Nowego Roku 2144, Roku Ognistego Ptaka. Na obchody Losaru zapraszamy buddystów ze wszystkich tradycji, sympatyków buddyzmu oraz wszystkich zainteresowanych tradycją, kulturą i religią Tybetu. W programie m.in. rytuały oczyszczające i zapewniające pomyślność.
2017-03-03 - 2017-03-05

LOSAR 2144


Person Geshe Nyima Woser Choekhortshang Rinpoche sp
Person

Promotor Związek Garuda org
Place   Poland, Chamma Ling Poland, 08-470 Wilga , Al. Huberta 4   MAPS
contact  Bettina, 606 727 906, dakini.bon@gmail.com
info  http://ligmincha.pl/pl/start/29-e...

Ligmincha Polska zaprasza do wspólnego świętowania Tybetańskiego Nowego Roku 2144, Roku Ognistego Ptaka. Na obchody Losaru zapraszamy buddystów ze wszystkich tradycji, sympatyków buddyzmu oraz wszystkich zainteresowanych tradycją, kulturą i religią Tybetu. W programie m.in. rytuały oczyszczające i zapewniające pomyślność. 

Uroczystości poprowadzi Nyima Öser Choekhortshang Rinpocze

Nyima Oser /Woser/ 

LOSAR to początek nowego roku w kalendarzu tybetańskim. Tradycyjny kalendarz tybetański bazuje na obliczeniach dokonywanych na podstawie faz księżyca, w związku z tym rok tybetański ma 12 lub 13 miesięcy księżycowych, które mają swój początek w nowiu księżyca i liczą po trzydzieści dni. Trzynasty miesiąc dołączany jest raz na trzy lata dzięki temu średnia kalendarza tybetańskiego jest równa rokowi słonecznemu. W związku z tym, że niektóre dni mogą być całkowicie pominięte lub zdublowane Losar jest świętem ruchomym, świętuje się go zwykle w okresie od końca stycznia do początku marca.

Na każdy rok tybetański przypada zwierzę i element. Zwierząt w kalendarzu jest 12 tak jak 12 znaków zodiaku, są to kolejno: zając, smok, wąż, koń, koza, kogut, pies, świnia, mysz, byk i tygrys. Elementów natomiast jest pięć: ogień, ziemia, żelazo, woda i drewno. Przypisane do roku zwierzę i element uzupełniają jeszcze aspekty męski lub żeński, które następują kolejno po sobie.Począwszy od żeńskiego Ognistego Zająca zwierzęta powtarzają się w cyklach 60 letnich.

Dla Tybetańczyków Losar jest jednym z najważniejszych świąt. Obchody noworoczne zazwyczaj wypadają w lutym, ale w klasztorach przygotowania do tej uroczystości rozpoczynają się już kilka tygodni wcześniej. W największym skrócie możemy podzielić obchody na dwa etapy: koniec starego roku i początek nowego. Z końcem starego roku wykonujemy działania oczyszczające i zamykające. Pierwszego dnia Nowego Roku wykonujemy działania podnoszące energię np. mantrę długiego życia, rytuały pomyślności, wieszanie flag modlitewnych, odbywają sie również tańce, wspólne biesiadowanie i palenie dużych ognisk.

Obecnie na obchody Losaru i przygotowania do tego święta składają się:

• Gutor – pierwszy dzień obchodów Losar
• Gyalpo Losar – drugi dzień obchodów Losaru
• Lu Yugpa – odpowiada obchodom „Sylwestra" w kulturze zachodniej
• Choe-Kyong Losar - Nowy Rok

Gutor

Aby odpowiednio przygotować się na przyjście nowego roku, należy najpierw zająć się zamknięciem starego. Należy także rozliczyć, oczyścić i zakończyć wszelkiego rodzaju niedokończone działalności biznesowe i zawodowe. Staramy się także pozostawić za sobą wszystkie nieszczęśliwe wydarzenia i pamięć o nich. Nic z tego nie powinno wkroczyć razem z nami w nowy rok. Jest to dobry czas na sprzątanie we wszystkich obszarach naszego życia.

Gyalpo Losar
Gyalpo Losar znany jest jako Dzień Królów. W tym dniu, jak i w następnym, zwykle odwiedza się dalszą rodzinę, przyjaciół i znajomych. Przede wszystkim jednak składa się wizyty osobom starszym, nauczycielom i mistrzom aby okazać im szacunek ofiarowuje się kataki i upominki. Obchodzi się także pobliskie klasztory, świątynie, stupy, przygotowuje się ołtarze i ofiarowania, jest to proces oczyszczania, przygotowujący nas do obchodów Losaru.

Lu Yugpa
To dzień obchodów związany z ceremoniami w klasztorach. Uczestnicy przybywają do klasztorów i tam biorą udział w rytuałach i ceremoniach. Wiele z tych rytuałów służy ujarzmieniu złych duchów. Bardzo charakterystycznym rytuałem są tańce Ciamm, które symbolizują zwycięstwo dobra nad złem.
Nocą ostatniego dnia starego roku właściciele domów, przebiegają wszystkie pomieszczenia, strzelając z broni lub używając petard, aby ostatecznie wystraszyć wszelkiego rodzaju złe demony. Pomimo tańców i huków nie jest to dzień hucznych zabaw, wręcz przeciwnie. Tańce są związane z rytuałami przywoływania strażników, huki z płoszeniem demonów. Według wierzeń Tybetańczyków jest to najbardziej niepomyślny dzień w roku. 

Choe-Kyong Losar
O świcie Nowego Roku, na dachach wszystkich domów rozwiesza się kolorowe flagi modlitewne, a zapach kadzideł ponownie wypełnia wszystkie domostwa. Ofiarowanie czterem gościom dymu z jałowca i kadzideł tworzy pomyślne warunki. Poprzez ofiarowanie dymu, modlitw i śpiewu gwarantuje się przychylność bóstw i otrzymanie licznych błogosławieństw.
W celu podniesienia energii na nowy rok, rozwieszane są flagi modlitewne. Najpierw wykonuje się poświęcenia tych flag poprzez dym pochodzący z praktyki Sang, następnie piszemy swoje imię na fladze, w kolorze elementu, jaki chcemy wesprzeć i wieszamy je w miejscu gdzie będą wyeksponowane na wiatr. Można również wykonać Ganapudżę. Zakończenie rytuałów to początek całego festynu. Od tego momentu miejsce mają śpiewy, tańce, i wielkie pikniki.

 

Program

Piątek 3 marca

Godz. 19 - 21 Rytuał wykupu i rytuał uzdrawiający Sipa Dzialmo.

Opis: Rytuał wykupu: w sytuacji, kiedy ktoś znajduje się pod negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, które blokują jego funkcjonowanie na poziomie psychicznym i mentalnym, tworząc warunki zewnętrzne, na które nie ma wpływu, należy wykonać rytuał spłaty karmicznych długów. Wykup to rytualna forma zaspokojenia naszych karmicznych wierzycieli.
Rytuał uzdrawiający, oczyszczanie wodą. Ta praktyka oczyszcza nas z trudnych i bolesnych emocji, chorób, zaciemnień umysłu oraz negatywnych wpływów i przeszkód zewnętrznych. Praktyka mantry gniewnej Sipa Dzialmo. (Na rytuał prosimy przynieść puste butelki na wodę).

Sobota 4 marca

Godz. 8.30 - Śniadanie.

Godz. 10.00 - 11.00 Ofiarowanie herbaty i jedzenia.
Opis: Tradycyjnie w czasie Losaru zbieramy pierwszą wodę z pobliskiego źródła. Używamy jej najpierw do ofiarowania na ołtarzu a pozostałą część wykorzystujemy do zrobienia pierwszej herbaty na Losar. Typowym wydarzeniem w Losar jest zapraszanie gości na jedzenie Ciemar (phye mar). To jest specjalne danie przygotowywane na Losar jako symbol pomyślności. Przygotowuje się je z tsampy z masłem w tradycyjnej drewnianej miseczce zwanej Bho ('bo), z dodatkami na szczycie.

Godz. 11.30 - 13.00 Rytuał Sang i wieszanie flag modlitewnych.
Opis: Wykonanie rytuału Sang, ofiarowania dymu z palonych liści jałowca i kadzideł. Ofiarowanie herbaty i wina dla bóstw. Wyrzucanie w powietrze kartek lungta (wietrzny koń). Wieszanie flag modlitewnych. Na koniec rytuału wykonuje się modlitwę pomyślności Kiki Soso Lha Dzia lo z wyrzucaniem Tsampy w niebo.

Godz. 13.00 - 15.00 Przerwa obiadowa.
Godz. 13.30 - Obiad.
Godz. 15.00 - 16.30 Wykład na temat Tybetańskiego Nowego Roku.
Godz. 17.00 - 18.00 Tworzenie map marzeń.
Godz. 18.00 - 19.00 Rytuały pomyślności i bogactwa.
Opis: Rytuał pomyślności: uzdrawianie ma na celu pokonanie wewnętrznych i zewnętrznych przeszkód, które blokują nasz rozwój i wynikający z niego dobrobyt. Rytuał pomyślności i bogactwa odwołuje się do bóstwa Szerab Ciamma.

Godz. 19.00 - Kolacja.
Godz. 20.00 - Ognisko

Niedziela 5 marca

Godz. 8.30   - Śniadanie 
Godz.10.00-11.00 Nauki na temat Szierab Cziammy
Godz. 11.30 - 13.00 - Nauki na temat Szierab Cziammy.
Godz. 13.00 - 15.00 Przerwa obiadowa.
Godz. 13.30 - Obiad.
Godz. 15.00 - 16.00 Nauki na temat Szierab Cziammy
Godz. 16.00 - 17.00 – Pudża i zakończenie obchodów Losaru.

 

pełna informacja: http://ligmincha.pl/pl/start/29-events-terminy/events-2017/306-3-5-marca-losar-2017.htmlPlace   Poland, Chamma Ling Poland, 08-470 Wilga , Al. Huberta 4   MAPS
.


HOME > PL > Wydarzenia > Wydarzenie >
Share: Facebook Twitter
@Shortlink: https://boninfo.org/event/365626